-
-
-
 
JCR

JCR Eurasia Rating, Ekspo Faktoring A.Ş.nin periyodik kredi derecelendirme sürecinde yüksek yatırım seviyesi kategorisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal İhraççı Kredi Notunu 'AA-(tr)'den 'AA(tr)'ye revize etti ve Kısa Vadeli Ulusal İhraççı Kredi Notunu 'J1+(tr)' ve görünümleri 'durağan' olarak teyit etti. Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para İhraççı Kredi Notları ve görünümleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülke notları ve görünümleri doğrultusunda 'BB/Negatif' olarak belirlendi.

Ekspo Faktoring A.Ş. 2000 yılından bu yana yurt içi müşterilerine ticaret finansmanı ve ihracat/ithalat faktoring ve yeniden faktöring hizmetleri sunmaktadır. Şirket, oldukça parçalı ve dağınık bir yapıya sahip olan Türk faktoring sektöründe yerleşik bir varlığa sahiptir. Ağırlıklı olarak bankaların sahip olduğu yan kuruluşların hakim olduğu bir pazardır. Sektör, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenmekte olup, piyasa oyuncuları faktoring, leasing ve tüketici finansman şirketlerinin çatı kuruluşu olan Finansal Kurumlar Birliklerine üyedir.

Şirket, sektör ortalamalarına göre kayda değer bir aktif özsermayesi ile faaliyet göstermekte ve BDDK'nın zorunlu kıldığı zorunlu sermaye seviyesinin oldukça üzerinde bir özkaynak tabanına sahiptir. Ekspo'nun ABD Ex-Im Bank ve Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası gibi çeşitli uluslararası ECA'larla anlaşmaları bulunmaktadır. Şirketin ana hissedarı Tümay Ailesi'dir. Şirketin hissedarlarının tamamı finans sektöründe deneyimlidir.

Döküman İçin Tıklayınız.

FAALİYET RAPORU